Kalıcı Makyaj

İsminden de anlaşılacağı üzere kalıcı makyaj, kadınların gündelik olarak yaptığı makyajın daha “kalıcı” halidir. Hazır söz kalıcılıktan açılmışken belirtmekte fayda vardır ki kalıcı makyaj dövme gibi ömürlük bir uygulama değildir. Kullanılan boya pigmentleri organik tabanlı olduğu için en uzun süreli kalıcı makyaj uygulamasının bile ömrü en fazla 3 seneyi bulabilmektedir.

Pekiyi nedir bu boya pigmentleri ve kalıcı makyajda oynadığı rol? Kalıcı makyaj nedir diye merak edenlere hemen söyleyelim: Uygulanan kalıcı makyaj işlemi, özel kalıcı makyaj iğneleri ve cihazları kullanılarak uygulanır. Her ne kadar seçilen teknik, kalıcı makyaj çeşitlerine göre farklılık gösterse de, çoğunlukla özel kalıcı makyaj boya pigmentlerinin, bu iğneler yardımı ile cildin alt tabakalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Kalıcı makyajın diğer geleneksel dövme teknikleri ile arasındaki bir diğer fark da tam olarak budur.

Dövmelerde cildin çokça altına, derinin birkaç tabaka derinine inilirken kalıcı makyaj uygulamalarında çoğunlukla cilt altındaki ilk tabakada işlem bitmektedir. Örneğin en popüler kalıcı makyaj tekniklerinden biri olan dudak renklendirme, dudak derisinin sadece 0.3-0.5 milimetre altına inilerek gerçekleşir.

Seçilen renk pigmentleri, özel kalıcı makyaj iğneleri yardımı ile cildin altına yerleştirildikten sonra işlem tamamlanmış olur; yani aslında kalıcı makyaj uygulamaları oldukça zahmetsiz ve verimli geçen uygulamalardır. “Kalıcı makyaj nerelere yapılır?” sorusunun cevabı ise çok çeşitlidir!

Kalıcı makyaj, yüzün pek çok farklı bölgesine uygulanabilen teknikler dizisinden oluşur. Aylin Çetinkaya’nın kalıcı makyaj stüdyosunda gerçekleştirdiği kalıcı makyaj uygulamaları şunlardır:

  1. Kalıcı Eyeliner & Dipliner

Gözler üzerinde uygulanan kalıcı makyaj eyeliner ve dipliner olmak üzere iki farklı teknik ile gerçekleştirilir. Kalıcı eyeliner teknikleri, size keskin hatlı, nizami çizilmiş ve kusursuz kuyruğa sahip bir eyeliner armağan eder. Kalıcı eyeliner uygulaması yaptırdığınız takdirde en az 1,5 sene boyunca her sabah, daha yeni eyeliner çekmişçesine uyanma fırsatına sahip olursunuz.

Kalıcı eyeliner yapımı, yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında sürmektedir. İşlem öncesinde göz kapağınıza dilediğiniz hat ve kalınlıkta örnek bir eyeliner çizgisi çizilir. Ardından kaliteli ve doğal içerikli kalıcı makyaj pigmentleri kullanılarak özel kalıcı eyeliner kalemi ile bu hattın üzerinden geçilir. Yine işlem öncesinde göz kapağınıza etkili bir anestezi kremi sürüldüğü için işlem sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz. Kaliteli malzeme ve boya kullanıldığı takdirde herhangi bir şişlik ya da morarma ile karşılaşmadan, kısa bir süre içerisinde iyileşme göstermeniz mümkündür.

Kalıcı eyeliner, doğrudan göz kapağının üzerine yerleştirilen bir kalıcı makyaj işlemi iken kalıcı dipliner, daha çok kirpik hattı ile göz kapağının buluştuğu bölgeye yapılan, daha ince hatlı bir kalıcı göz makyajı uygulamasıdır. Kalıcı diplinerda da tıpkı eyeliner işleminde olduğu gibi aynı adımlar izlenir. Örnek bir dipliner hattı çekildikten sonra yüzde yüz doğal boya pigmentleri bu hatta enjekte edilir ve işlem tamamlanmış olur. Kalıcı dipliner uygulaması, tabiri caizse” dünden kalma bir makyaj görüntüsü vererek daha doğal ve daha buğulu bir göz makyajı elde etmenize olanak sağlar.

  1. Dudak Kontürü & Dudak Renklendirme

Özellikle son yıllarda sıklıkla başvurulan bir diğer kalıcı makyaj tekniği de dudak üzerine uygulanandır. Kalıcı makyaj dudak üzerine yapıldığında iki farklı yöntem izlenebilir: Dudak kontürü ve dudak renklendirme.

Dudak kontürü, isminden de anlaşılacağı üzere dudağın dış hattına yapılan bir kalıcı makyaj işlemidir. Dudağın dış hattına, dudaklar ile aynı renkte çizilen bir kalıcı çizgi, dudaklarınızın daha kalın ve belirgin olmasına vesile olur. işlem sırasında seçilecek olan renk, elde edeceğiniz görüntünün doğal ve natürel olmasında büyük rol oynar.

Dudak renklendirme işleminde ise yalnızca dudağın dış hattı değil, tamamı söz konusu olmaktadır. Dudak renklendirme yapılırken tıpkı dudak kontüründe olduğu gibi teniniz ve dudaklarınızın rengi ile uyumlu bir renk pigmenti seçilir; ancak burada dudağınız ile birebir aynı rengi seçmek durumunda kalmazsanız. Adeta bir ruj etkisi yaratabildiği için dudak kontüründe dilediğiniz tonda bir renk pigmenti seçmek size kalmıştır. Özel iğneler kullanılarak cildin alt tabakasına enjekte edilen bu pigmentler, kalıcılık olarak size en az 2 senelik bir ömür vaat eder.

Daha dolgun, daha canlı ve daha belirgin dudaklar için dudak kontürü ya da dudak renklendirme gibi kalıcı makyaj işlemlerini tercih etmeniz mümkündür.

  1. Microblading & Mikropigmentasyon

Kalıcı makyaj uygulamaları dendiğinde elbette akla gelen ilk uygulamalar arasında kalıcı kaş uygulamaları yer almaktadır. Burada da başvurabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmakta ve bu iki yöntem arasındaki seçim, çoğunlukla kalıcı makyaj uzmanınız ile birlikte yapmanız gereken bir seçim olmaktadır.

Kalıcı kaş makyajı uygulamaları söz konusu olduğunda kullanılan ilk yöntem, microblading yöntemidir. Bu yöntemde özel bir microblading kalemi kullanılarak, kaş hattınıza boya pigmentleri yerleştirilir. Kalemin içinde mikro iğneler bulunur ve bu iğneler, ten ve kaş renginiz ile birebir uyumlu olarak seçilen renk pigmentlerini mikro çizgiler halinde derinizin altına yerleştirir. Bir diğer teknik olan mikropigmentasyon tekniğinde ise microblading kalemi yerine özel bir mikropigmentasyon cihazı kullanılır. Bu cihazda hem dolgu yöntemi, hem de kıl tekniği yöntemi kullanıma açık olduğu için müşteriye ve kalıcı makyaj uzmanına daha fazla alternatif sunar. Mikropigmentasyon tekniğinde her şey, uygulamayı gerçekleştiren uzmanın elindedir. Hangi yöntemin daha iyi olduğu konusunda ise net bir cevap vermek mümkün değildir; zira her iki yöntem de farklı istekler doğrultusunda doğru uygulama olabilmektedir.

Kaşlar üzerinde yapılan kalıcı makyaj uygulamaları söz konusu olduğunda merak edilen bir diğer yöntem de kıl tekniği yöntemidir. Kıl tekniği, mikropigmentasyon yöntemi ile uygulanan bir tekniktir ve adından da anlaşılacağı üzere elde edeceğiniz kalıcı kaş görüntüsünün “kıl” gibi, yani daha natürel ve organik görünmesine yol açar. Özellikle son yıllarda fazlasıyla revaçta olan kıl tekniği, kalıcı kaş uygulamaları yaptıran ünlülerin de bir numaralı tercihi haline gelmiştir.

Yıldız ARAS Beauty